Ana Sayfa Danışmanlık Kişisel Gelişim Yazılım ERP - CRM Download Sistem Eğitim Makaleler İletişim
Erdem Ulug Home Kişisel Blog

Freedom ERP ile 2004 yılında tanıştım. Bilgi işlem müdürü olarak işe başladığım firmamda kullanılıyordu. Ben bilişim sektörüne 2002 yılında girdiğim için sadece SAP’yi çalıştığım önceki firmadan biliyordum ve Freedom benim için yeni bir deneyim olacaktı. Bilgisayar mühendisliğinden mezun olduğumda kafamda bir fikir oluşmuştu. ERP konusu gerçekten geniş kavramlara sahip ve Avrupa iş kültürü ve mantığı olmadan uygulanamaz. Bunun nedeni maalesef her konuda bağlı olduğumuz gibi o dönemlerde ERP konusunda da Avrupa’ya bağlı olmamamızdı. Bu fikir ve zihniyetle geçen bir öğrencilik süreci sonucunda ne beklenebilir ki. Maalesef Freedom ile bu ön yargılara sahip bir IT yöneticisi olarak tanıştım ama biliyordum ki iyi bir IT yöneticisi için yazılım değil sistemdir önemli olan. Freedom ile ilk tanıştığımda ilk izlenimim ekranların sade ve anlaşılır olmasıydı.


Doğal olarak her IT yöneticisi gibi Freedom yazılımını başından sonuna kadar inceledim ve SAP yazılımı ile karşılaştım ( Çünkü Başka ERP yazılımı bilmiyordum). İlk izlenimim ön yargılı olmama rağmen Freedom yazılımının harika olduğuydu. Tabi bu serüvenin daha başıydı sadece ara yüzlere bakıp bir yazılımı değerlendirmek olmaz dedim ve uygulamaya derinlemesine incelemeye başladım. Önce raporlama sistemini inceledim çok basit bir yapısı ve anlaşılabilir bir kod mimarisi ile karşılaşınca şok olmuştum.  Açıkçası bir Türk yazılımı ne kadar kaliteli olabilir derken bu kadar basit ve sade bir yapı çok hoş olmuştu. Sonrasında ikinci baktığım ve incelediğim kısım Yönetim ara yüzü olmuştu. Firma ile ilgili ana işlemlerin tamamını buradan yapıyor olması özellikle güncellemeleri otomatik olarak buradan yapması süperdi. Benim SAP deneyimim de güncelleme demek yeniden birçok analiz ve implementasyon sürecini yaşamak anlamına geliyordu ki burada sadece basit bir yapıda bunu IT yöneticisi olarak firmaya bile ihtiyaç duymadan yapmak tabii ki takdire şayan bir özellikti.


Kullanmaya başladıkça işlemlerin Avrupa menşeli yazılımlardan ziyade tamamen hızlı ve patrik yöntemler yapıldığını gördüm. Özellikle üretim prosesinde en karmaşık yer olan ( bana göre ) üretim planlama, üretim yönetimi, depo yönetimi ve fason yönetiminde de gayet başarılıydı. Kullanıcı ara yüzlerinin anlaşılır ve basit olması son kullanıcı eğitimlerinin çok hızlı tamamlanmasını sağlıyordu.


Tabi o zamanlarda sadece SAP bildiğim için kıyaslama şansım daha azdı. Şimdi AXAPTA, SAP, IFS, IAS gibi birçok yazılımı detaylı inceleme hatta ciddi büyüklükteki firmalarda implementasyon süreçlerinde bizzat proje yöneticisi görevini üstlenmiş birisi olarak değerlendirdiğimde;


           Türkiye’de birçok işletmenin iş süreçlerini tek satır kod yazmadan karşılayabilecek düzeyde olduğuna inanıyorum. Bu Freedom yazılımına hayran olmam ya da yalakalık olsun diye değil gerçekten yapabileceklerini bildiğim için. Abuk sabuk projeler ile fail olan milyon dolarlık projeleri görüp duyunca gerçekten bu yazılımın işe yarar olduğuna inanıcım gün geçtikçe artıyor. Birçok firmada ERP proje yöneticisi olarak çalışmış olmamın kazandırdığı deneyim ile söyleyeceğim eğer doğru bir süreç ve iş analizi yaptıysanız analiz sonucunu Freedom ERP ile mutlaka karşılaştırmanızı öneriyorum. Emin olun ki firmanızın neredeyse tüm süreçlerine kod yazmadan çözüm getirdiğini ve birkaç ay gibi kısa bir sürede implementasyon aşamasına geldiğini göreceksiniz. İletişim İçin

Temel Teknoloji Yazılım ve Danışmanlık Hizmetleri

Feneryolu Cemil Topuzlu Caddesi

İş Bankası Blokları E-Blok Daire : 11

34726 Kadıköy – İstanbul

Telefon : 0 216 360 65 60 (PBX)

Fax : 0 216 360 65 02

www.temelteknoloji.com