Ana Sayfa Danışmanlık Kişisel Gelişim Yazılım ERP - CRM Download Sistem Eğitim Makaleler İletişim
Erdem Ulug Home Kişisel Blog

Elastix Tümleşik iletişim kurmak için açık kaynak kodlu bir sistemdir. Bu kavram hakkında, Elastix’in  hedefi benzersiz bir çözüm içine kurumsal düzeyde mevcut tüm iletşim alternatiflerini dahil  etmektir.

Elastix ile Tümleşik İletişim

Elastix projesi Asterisk kodu üzerinde geliştirilmiş bir ara yüz olarak başladı ve 2006 Mart ayında piyasaya sürüldü. Aynı yıl bir Asterisk Tabanlı dağıtımı halinede proje tamalandı. Telefon artık şirketlerin  ve iletişimin vazgeçilmezi. Elastix ilk olarak telefon iletişimi kurmak amacı ile geliştiirilsede kullanıcılarından gelen diğer istekler doğrultusunda da sürekli gelişti. Elasitx artık şirket içinde ve müşetiler ile iletişimde gerekli olan tüm iletişimi altyapısını sağlayacak modüllere sahip. Elastix 2010 yılından bu yana dünya devi binlerce kuruluşta artık kullanılıyor ve birçok korkunç maiyetlere mal olan birçok rakibini geride bıraktı. Elastix üzerindeki tüm modüller birbirleri ile entegre çalışıyor.  Elastix ile gelen standart iletişim araçlarını ve ana modüllerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.


Özellikler

Asterix kodu üzerinde yazılmıştır. Elastix mimarisi yukarıdaki gibi tümleşik bir iletişim altyapısı sunar. Elastix tüm modüllerini kendi içinde entegre çalıştırdığı gibi şirketin ihtiyacına göre şirket merkezi şubeleri ve hatta diğer şirketler ile bu modülerin entegre edilmesine de olanak sağlar. Örneğğin Size fason çaışan şirketin telefon santrali üzerinden o şirketin çalışanlarına dahili kod ile ulaşmak istediğinizde sadece fason üretim yapan alt şirketiniz için bir SIP trunk oluşturmanız yeterli. Artık bu şirket ile kendi şirketimizin çalışanları kendi aralarında dahiliden ücretsiz görüşebilirler. Hatta Türkiye Üretim fabrikasından tüm dünyadaki satış ofislerinizi dahili üzerinden bağlansın diyorsanız sadece bu lokasyonlar için dahili VOIP tanımlamanız yeterli

 


Elastix lisans ücreti istemez.

Elastix lisans GPLv2 altında açık kaynak kodlu bir bir araçtır.Tüm Kullanıcılar GPL Lisansı altında açıklandığı gibi koşullara tabi kişisel amaçlar ve ticari amaç için kullanmakta  serbesttirler.  
 En kısa Sürede Kurulum makalesi ile siz değerli okuyucularımıza yardımcı olmaya çalışmayı planlıyorum.  

Edem ULUĞ

1. Video

Elastix Kurulum

2. Video

Elastix Ayarları ve Yapılandırılması